Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець
Кашлюк — це гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк — для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное), і загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року.
Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають.
Правець — гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Захворіти на правець можна, якщо збудник потрапить через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом, який забруднений грунтом. Смертність від правцю досягає 25–80 %.
Національний календар щеплень — зручне нагадування, коли отримати всі обов’язкові вакцини вчасно
Існує понад 60 небезпечних інфекційних хвороб. Від майже половини з них є перевірений і дієвий захист: вакцинація.
Щеплення вакциною — найкращий спосіб якщо не повністю вберегтися від інфекційної хвороби, то принаймні полегшити її перебіг і запобігти інвалідності чи смерті, а також створити колективний імунітет, який захищає не тільки вас, а й тих, кому вакцинуватися протипоказано.
Наприклад, від кашлюку, дифтерії та правця захищає одна вакцина — АКДП. Вона вперше вводиться немовлятам у віці двох місяців. Як і ревакцинація дорослих від дифтерії та правця — вона на 100 % безоплатна.
Усього ж до 16 років кожна людина повинна пройти курс імунізації проти десяти найпоширеніших інфекцій. А після 26 років — ревакцинуватися раз на десять років. І це — лише обовʼязкові щеплення, якими держава забезпечує нас безоплатно.
Як же не заплутатися в такій кількості вакцин?
Легко! Національний календар щеплень — зручний сучасний інструмент, який допоможе відстежувати, коли й проти чого вакцинуватися і ревакцинуватися, щоб ви та ваші діти отримали ефективний захист.
Календар містить обов’язкові щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції — і терміни отримання кожної дози.
Усі ці щеплення надаються безоплатно в будь-якому закладі охорони здоров’я, який уклав договір з НСЗУ за Програмою медичних гарантій, — просто зверніться до свого сімейного лікаря.
«Моя дитина пропустила щеплення за календарем. Що робити?»
Рішення є. Якщо коротко: вакцинація проводиться з дотриманням мінімальних інтервалів. Пропущені дози не вводяться, незалежно від того, скільки часу минуло, — необхідно ввести лише дози, яких не вистачає, за Календарем із дотриманням мінімальних інтервалів.
«Мені більше 26 років. Я не пам’ятаю, від чого мене вакцинували і чи вакцинували взагалі. Мені треба вакцинуватися?»
Так, обов’язково вакцинуватися. Навіть якщо ви не знаєте, проти чого і коли отримували щеплення (і чи отримували взагалі), звертайтеся до сімейного лікаря і вам призначать графік безоплатної вакцинації. Наприклад, через сім місяців після початку вакцинації проти дифтерії та правця ви матимете всі три дози первинного вакцинального комплексу.
Довідково: з 1 серпня в Україні триває інформаційна кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря.
Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення, сімейний лікар складе для вас графік надолужувальної вакцинації.